Імплантація зубів – це процедура зі встановлення імплантату зуба і подальшої фіксації коронки.
Ця технологія застосовується в разі, якщо відсутній один або кілька зубів. Крім того, імплантація застосовується в разі тотальної втрати зубів. Це досить проста і безболісна маніпуляція. На ділянці відсутнього зуба встановлюється імплантат (“штучний корінь”) фіксується коронка, яку зовні не відрізнити від натурального зуба.
У разі правильного планування лікування, якісного встановлення імплантату і ретельного догляду за зубами термін його “життя” не обмежений. В середьому імплантат служить +-25 років.
Показання до Імплантації зубів
Показань може бути багато. Наприклад, так званий кінцевий дефект, коли зуби після 5-ки відсутні і закріпити класичний протез просто нема на чому. У такому разі навіть встановлення дорогого бюгельного протеза не стане повноцінною заміною жувальних зубів – навантаження велике, а тому термін служби може бути не довгим.
Нижче наведено стани, за яких імплантація стає єдиним ефективним рішенням:
- Адентія – відсутність зубів. Адентія буває частковою або повною, вродженою або набутою. У цьому разі дентальна імплантація стане ефективним рішенням.
- Непереносимість знімних протезів. Багато людей можуть відчувати фізичний і моральний дискомфорт, пов’язаний з носінням у роті знімних протезів. Імплантація може стати для них хорошою альтернативою.
- Порушення прикусу. Деякі набуті або вроджені аномалії щелепи призводять до порушень прикусу, що практично не піддається корекції консервативними методами. У цьому разі допомогти може тільки встановлення спеціальних імплантатів.
Методи встановлення
Способи встановлення імпланта відрізняються за термінами проведення ортопедичного етапу:
- Негайне навантаження – тимчасову коронку встановлюють за один етап, відразу або через кілька днів після імплантації. Постійний протез встановлюють після повної остеоінтеграції імплантату (3-6 місяців).
- Пізнє навантаження – означає, що протезування зуба проводять на другому етапі операції, після повного приживлення штучного кореня. До цього часу пацієнт ходить із помітним міжзубним проміжком.
Одноетапна імплантація
Основна вимога для успішної операції – висока первинна стабільність. Імплантат встановлюється в один етап після розрізу ясенного клаптя в кісткове ложе. На внутрішньокістковий елемент вкручують формувач ясен, накладають шви.
Поки формуються ясна, пацієнту встановлюють тимчасовий протез, щоб він не ходив із беззубою щелепою.
Через два тижні, коли сформовано контур ясен, лікар-ортопед приступає до протезування. Для цього формувач змінюють на абатмент і коронку (через 2-6 тижнів).
Плюси | Мінуси |
---|---|
скорочення часу лікування; | ризик бактеріальної інфекції; |
зберігаються контури ясен; | більше протипоказань. |
можливість негайного навантаження протезом; | |
мінімальна травматичність. |
Не варто плутати одноетапний метод з одномоментною імплантацією.
Одномоментна імплантація
передбачає встановлення імпланта безпосередньо після видалення зуба. Може проводитися в один етап або класичним методом. Коронку встановлюють через 2-3 години після імплантації або протягом перших трьох днів. Процедура несе додаткові ризики, майже завжди потрібна кісткова пластика.
Двоетапна імплантація
Найпоширеніша, класична методика встановлення імплантата. Вважається найуніверсальнішою, оскільки може застосовуватися практично в будь-якій клінічній ситуації.
Плюси | Мінуси |
---|---|
надійне приживлення; | необхідне повторне хірургічне втручання; |
мінімальний ризик відторгнення й ускладнень; | довгий процес, від установки імпланта до протезування йде до 6 місяців. |
безпечніше для курців; | |
найкращий варіант, якщо показано нарощування кісткової тканини. |
Методика двоетапної імплантації
Перший етап (в один візит)
Лікар проводить розріз ясен з відшаруванням слизового клаптя. Формується кісткове ложе за допомогою направляючого каналу. Внутрішньокістковий стрижень вкручується вглиб ложа на 0,5-1,0 мм нижче альвеолярного відростка.
Після введення стрижня у верхню частину вкручується гвинт-заглушка для запобігання вростання тканин у різьбову частину. Клапті слизової оболонки наглухо зашивають для захисту від потрапляння бактерій.
Імплантація імплантату, хірургічний етап класичної імплантації
Другий етап (через 2-3 місяці)
Під місцевою анестезією за допомогою зонда визначають місце внутрішньокісткового елемента. Ясна висікають до 10 мм і через невеликий отвір заглушку викручують, промивають різьбовий канал. Вкручують формувач ясен і накладають шви.
Після формування естетичного ясенного контуру (до двох тижнів) формувач ясен замінюють на абатмент для подальшого протезування.
Ортопедичний етап, формування ясен і встановлення коронки
Імплантація за повної відсутності зубів
Іноді стоматологи працюють з пацієнтами, у яких практично повністю відсутні зуби на обох щелепах. Раніше така ситуація найчастіше завершувалася встановленням вставних щелеп, які утримувалися тільки шляхом присмоктування базису протеза до ясен і піднебіння.
Проблема в тому, що після видалення зубів кістка в тому місці, де раніше був зуб, починає розсмоктуватися. Протягом кількох місяців або років та кістка, в яку можна було вживити імплант, починає зникати. Наростити кістку вдається не завжди, тому навіть якщо пацієнт хотів встановити імпланти, це було неможливо.
Сучасні методи, такі як all-on-4 або all-on-6, передбачають вживлення імпланта в глибші шари кістки, які залишаються недоторканими.
Імплантація зубів за технологію All-on-4
Технологія All-on-4 (все на чотирьох) – найбільш економічний метод імплантації імплантатів, розроблений і запатентований швейцарською компанією Nobel Biocare. Методика полягає в тому, що в щелепу імплантують 4 коренеподібних імплантати з одномоментним навантаженням. Титанові стрижні встановлюються за такою схемою:
2 імплантати – у фронтальний відділ щелепи паралельно природним зубам пацієнта;
2 імплантати – в область 5-6 премолярів під кутом 30-45°.
Завдяки такій схемі розташування штучних коренів повна імплантація щелепи забезпечує високу первинну стабілізацію протеза і не потребує операції з нарощування кісткової тканини. Ці фактори дають змогу відразу ж перейти до протезування.
Імплантація зубів за технологію All-on-6
Технологія All-on-6 (все на шести) – ще одна розробка компанії Nobel Biocare, що полягає у встановленні в щелепу 6 імплантованих опор з моментальним навантаженням. Стрижні імплантують за таким самим принципом, як у разі All-on-4:
4 імплантати – у фронтальному відділі щелепи;
2 імплантати – у ділянці п’ятого жувального зуба.
У більшості клінічних випадків ми рекомендуємо пацієнтам імплантацію за методом All-on-6, оскільки ця технологія забезпечує вищу надійність протезної конструкції.
Протезування з опорою на 6 імплантатів практично завжди застосовують для відновлення зубів верхньої щелепи і настійно рекомендують на нижній щелепі в разі недостатньої щільності кісткової тканини.
Види імплантів зубів
Класичні імплантати
Системи для класичного протоколу імплантації у два етапи. Містить гвинт із титану й абатмент, що прикріплюється до титанового гвинта після його приживлення. Можлива як двоетапна імплантація, так і одномоментна, якщо обсяг кісткової тканини дозволяє.
Компресійний імплантат
Моноблочна конструкція, що має компресійне різьблення. Використовується в протоколах однофазної та одномоментної імплантації з негайним навантаженням протезом, а також якщо в анамнезі є атрофія щелепної кістки або вузький альвеолярний гребінь.
Базальний імплантат
Має монолітну будову, компресійне різьблення. Використовуються в разі однофазної або одномоментної імплантації з негайним навантаженням протезом. А також якщо в анамнезі атрофія щелепної кістки або вузький альвеолярний гребінь.
Multi-unit абатмент
Використовуються в повних і часткових конструкціях, зокрема систем ALL on 4.
Термін експлуатації
Середній термін експлуатації дентальних імплантатів становить 25 років. Але для тривалого використання штучних конструкцій слід дотримуватися низки найпростіших правил.
- Не слід перевантажувати імплантат. Пацієнт може їсти будь-які продукти, але важливо дотримуватися обережності
- Слід ретельно стежити за гігієною ротової порожнини
- Важливо регулярно відвідувати лікаря. Стоматолог не тільки проведе огляд, а й зробить гігієнічну чистку та інші необхідні маніпуляції
- Якщо імплантат спричиняє дискомфорт або штучний корінь хитається, слід записатися на прийом негайно
- Не можна допускати розвитку в ротовій порожнині запальних та інфекційних процесів
Вартість протезування
Середні Ціни в Україні на зубні імплантати
Імплантація Dio (Корея) | 15000 грн |
Імплантація Straumann BLX (Швейцарія) | 27000 грн |
Імплантація NeoDent Straumann Group (Швейцарія) | 19500 грн |
Імплантація Straumann BLT SLA, Ti | 14700 грн |
Neodent Helix GM NeoPoros | 9300грн |
Імплант H-Dent Classic, поверхня S.L.A. |
6700 грн |
MegaGen AnyOne | 12300 грн |
Існують різноманітні варіанти відновлення зубного ряду і від цього залежить кінцева вартість. Вони відрізняються за характеристиками конструкцій і мають різні вартісні параметри, які залежать від виду протезу, використаного матеріалу та кваліфікації лікаря.
Протезування проводиться з використанням знімних і незнімних протезів, імплантів.
Знімне протезування:
- протези з акрилу – найбюджетніший тип конструкції (ціна складається з вартості виготовлення та встановлення);
- бюгельні знімні протези коштують дорожче (ціна залежить від площі покриття і способу кріплення).
Незнімне протезування:
- штучні коронки з металу (доступний, дешевий, але малоестетичний метод); металокераміки (прийнятна вартість і висока естетичність); кераміки (висока естетичність, найдорожчим буде виріб з діоксиду цирконію);
- мостоподібні конструкції – металокерамічні, керамічні (з дорогого діоксиду цирконію) і адгезивні (найдешевший варіант);
- вкладки (від дешевої порцеляни до дорогих сплавів дорогоцінних металів);
- вініри керамічні та композитні (найменша ціна у порцеляни, висока у діоксиду цирконію).
Ціноутворення протезування із застосуванням імплантів включає вартість:
- підготовчого періоду (детальна діагностика, моделювання, підготовка кісткової тканини);
- операції з імплантації (входить вартість імпланта й абатмента, анестезії);
- протезування (встановлення коронок).
Протипоказання до встановлення імплантів
Розрізняють абсолютні протипоказання (встановити імплантат категорично заборонено), а також відносні, коли необхідно дотримуватися низки умов.
Абсолютні | Відносні |
---|---|
Захворювання крові або кровотворної системи; | Незадовільна гігієна порожнини рота; |
Захворювання ЦНС; | Гінгівіт різного ступеня тяжкості, запалення ясен; |
Онкологія; | Маргінальний періодонтит; |
Захворювання імунної системи; | Артроз СНЩС; |
Злоякісні пухлини; | Аномалії прикусу; |
Захворювання сполучної тканини; | Атрофія або дефекти м’якої тканини кістки; |
Туберкульоз і його ускладнення; | Шкідливі звички (куріння, алко/наркозалежність); |
Хвороби слизової оболонки порожнини рота (червоний вовчак, пухирчатка, рецидивуючий стоматит і артрит); | Вагітність, період лактації; |
Бруксизм, гіпертонус жувальних м’язів; | |
Цукровий діабет I типу; |