Стоматит у дітей, види, симптоми, ліування, фото

Стоматит у дітей частіше виникає в кандидозній (грибковій) і вірусній формі, також поширені бактеріальні інфекції з появою в роті афт (ерозій).

Терапію за таких запалень призначають відповідно до патогена, однак якщо для лікування стоматиту вибирають препарати, які підходять для віку дитини і типу захворювання, впоратися з інфекцією можна за 4-7 днів.

Загальні принципи лікування стоматиту в дітей

Насамперед, до моменту візиту до стоматолога, необхідно змінити дієту й обмежити раціон дитини: виключити будь-яку їжу, здатну викликати подразнення слизової оболонки рота – гаряче, солоне, солодке, кисле, жорстке не повинно бути присутнім у меню.

Паралельно з цим слід збільшити споживання води, рідини. Мінімум для дітей із симптомами стоматиту, що почався, – один літр щодня, включно з трав’яними відварами, наприклад, ромашки, яка має помірно виражені антисептичні властивості.

За будь-якої форми запалення, лікування гострого стоматиту або інфекції на початковій стадії, передбачає антисептичну обробку порожнини рота. Навіть якщо дитина вже користується ополіскувачами, у разі інфікування їх варто тимчасово замінити розчинами, ефективними проти широкого спектра патогенів. Немовлятам таку обробку проводять за допомогою тампона, змоченого в антисептичному складі.

Повний план лікування стоматитів різного походження визначає лікар, відповідно до віку дітей і типу патогена, що викликав захворювання.

Для успіху до лікування можуть бути додані протизапальні та анестетики, а також вітаміни, засоби для зміцнення імунітету.

Антисептики для полоскання й обробки рота

На жаль, найефективніший розчин Хлоргексидину, який є одним із затребуваних знезаражувальних препаратів для дорослих, дітям дозволений тільки з 5 років. Розбавлена з водою 1:1 концентрація Хлоргексидину ефективна не завжди, і відсутність достатньої дії не допоможе лікуванню. Не менш ефективний засіб Мірамістин дозволено для дітей з 3 років.

І Хлоргексидин, і Мірамістин є препаратами з широким спектром дії, активність складів поширюється на більшість видів бактерій, вірус герпесу і дріжджоподібні грибки.

Яким би не було запалення, завжди слід дотримуватися рекомендацій лікаря, фахівець допоможе вибрати найбезпечніший, але водночас ефективний препарат, а також визначити пропорції в разі потреби розведення складу водою. Також потрібно пам’ятати, що один і той самий препарат може бути ефективним за кандидозного типу стоматиту, але марним під час лікування вірусного.

Зрошення слизової рота можна проводити такими складами:

 • олужнювальні засоби (харчова сода, борний розчин водний 0,25%);
 • Клотримазол (Кандід 1% з народження) або Ністатин (тільки з 3-го року життя), Сангвіритрин (з 5 років) – для кандидозної інфекції
 • дезінфікуючі (розчин Люголя).

Перекис водню для попередньої антисептичної обробки порожнини рота не рекомендується застосовувати саме в дітей. Не є винятком випадкове проковтування розчину, і навіть у розведеному водою вигляді засіб може спричинити небажані реакції, травми органів травлення, нудоту та блювоту.

Якщо стоматити виникають у період лактації, незалежно від типу збудника, необхідна обробка грудей матері перед кожним годуванням: содовий розчин, настої календули, дуба. Такі процедури рекомендується повторювати навіть у разі зникнення симптомів, тривалість обробки – не менше 2 тижнів.

У разі герпетичного та будь-якого іншого запалення полоскати рот можна тими ж розчинами Хлоргексидину та Мірамістину, якщо дозволяє вік. Про допустимість застосування цих засобів для немовлят рекомендується проконсультуватися з лікарем.

Слід пам’ятати, що така обробка слизової – не лікування, а тільки знезараження, підготовка порожнини до подальшого нанесення одного зі складів.

Водночас, коли інфекція ще не поширилася широко, хвороба перебуває в продромальній стадії, тобто між інкубаційним періодом і розпалом, її можна купірувати саме антисептичними полосканнями і зміцненням імунітету.

Дитячі стоматологічні гелі при стоматиті

Малюкам такі склади призначають у разі будь-яких запалень, включно з прорізуванням зубів: саме в цей період слизова оболонка рота максимально вразлива для інфекцій. З усіх препаратів, представлених на сьогодні, саме в разі стоматитів рекомендується обирати засоби на гелевій основі та з комплексною дією:

 • протизапальну;
 • знеболювальну;
 • протимікробну широкого спектра.

Гелева основа більш адгезивна зі слизовою рота, такі склади починають діяти швидше, ніж мазі або креми, гель довше утримується, що разом і забезпечує швидке лікування і стійкий його результат без рецидивів.

При цьому препарати для місцевого застосування (в даному випадку в роті), речовини, що входять до складу, і способи застосування повинні бути безпечними для дітей з будь-якого віку.

Наприклад, малюкам не рекомендують засоби з Лідокаїном, незважаючи на їхній сильний знеболювальний ефект: навіть у разі точкового застосування Лідокаїн, що переноситься слиною, швидко пошириться на всю порожнину рота.

Для дітей, старших за 4-5 років, це може пройти непоміченим. Однак немовлятам, які не здатні контролювати ковтальні рефлекси, знеболювання слизової становить потенційну небезпеку через оніміння язика і порушення ковтання.

Гель Холисал у випадку із запаленнями слизової рота, незалежно від збудника, є препаратом вибору. Засіб, який активно застосовують і в разі стоматитів, і для полегшення симптомів під час прорізування зубів у дітей.

Ефекти застосування:

 • аналгетичний, протизапальний (діюча речовина Холіну саліцитат);
 • антисептик, протимікробний та протигрибковий (діюча речовина Цеталконію хлорид).

Холисал рекомендується з обережністю до 1 року життя, проте рішення про використання цього препарату варто довірити лікарю. Якщо інші методи боротьби зі стоматитом не ефективні, варто прийняти ризик можливої, але не обов’язкової появи печіння, алергії на компоненти.

Гель Віферон – ефективний у разі вірусних стоматитів, як і засобом Холисал, ним не рекомендується користуватися до року, якщо можна обійтися іншими методами лікування. Застосування Віферону обґрунтоване, коли потрібно лікувати важкі перебіги стоматитів, з множинними ураженнями слизової.

Ефекти застосування при стоматиті:

 • антипроліферативний (проти розростання інфікованих тканин);
 • місцева противірусна (зупиняє поширення обох типів вірусу герпесу на слизовій і навколо рота);
 • імуномодулювальний (підвищує захисні функції локально);
 • антибактеріальну помірно.

Крім Холисалу і Віферону для лікування дитячого стоматиту застосовують й інші склади, їхня ефективність проявляється залежно від типу інфекції, деякі мазі та креми можуть стати причиною алергії. Перед застосуванням необхідно заручитися схваленням лікаря.

Мазь Оксолін (назальна, концентрація 0,25%).
Дозволена дітям від народження, у разі стоматиту має противірусний ефект, пом’якшує слизову, створює захисну мікроплівку, що перешкоджає поширенню інфекції. Застосовується на шкірі навколо губ, як профілактика від ГРВІ. Може викликати відчуття печіння, перед першим у житті малюка застосуванням на слизовій необхідні тест-проби на шкірі.

Оксолінову мазь випускають у двох видах концентрації діючої речовини: 3% і 0.25%. У разі стоматиту в дітей користуються саме слабкою концентрацією, 0,25% – будьте уважні під час вибору мазі, для дбайливого лікування ерозій підходить тільки назальна форма.

Бонафтон (0,05%).
Мазь ефективна, застосовується під час лікування важких форм герпесу і стоматиту, що виник на його тлі, якщо немає альтернатив. Офіційно дозволена з 18 років, однак за великих ерозій нерідко вдаються саме до цього препарату. На місцях аплікації мазі можливе подразнення, після Бонафтона використовують регенерувальні засоби.

Ацикловір.
Одна з найвідоміших мазей у разі стоматиту, зарекомендувала себе, як сильний засіб проти вірусу герпесу в дітей. Однак саме до Ацикловіру патогени найчастіше виробляють несприйнятливість. Як перший засіб у разі вірусного стоматиту в дітей Ацикловір призначається з 3-х місячного віку, але якщо інфекція переросла в рецидив, варто задуматися про вибір іншої мазі.

Які таблетки можна дітям зі стоматитом

У разі виявлення невеликих ерозій і почервоніння на слизових оболонках рота прийом пероральних препаратів найчастіше не потрібен. Виняток – алергічні стоматити, у цьому разі потрібні антигістамінні засоби.

Такі препарати призначаються з урахуванням алергену, що спровокував запалення слизової рота, індивідуальної реакції на антигістамінні препарати, а також наявності супутніх захворювань і віку дітей. Не є лікуванням саме самих проявів, властивих стоматиту (подразнення, почервоніння, ерозії), але допомагають швидко усунути реакцію гіперчутливості.

Тавегіл (діюча речовина Клемастин) – один із найпопулярніших засобів, проте призначається в таблетках лише з 6 років. У сиропах та у формі ін’єкцій – з 12 місяців.

Цетиризин – можливий з 6 місячного віку в краплях і у формі сиропу (Новекс), але тільки під контролем лікаря. З 6 років можна приймати цей засіб у вигляді таблеток.

Лоратадин – засіб комплексної дії: знижує гіперемію (почервоніння слизової внаслідок припливу крові), знижує проникність капілярів, що за стоматиту дуже важливо. Зменшує відокремлюваність ексудату при ерозіях і виразках на слизовій (прискорює загоєння). Використовують у разі стоматитів у дітей віком від 2 років, в аптеці можна придбати у формі таблеток і сиропу.

У разі кандидозної інфекції або герпесного стоматиту таблетки, сиропи, ін’єкції є вкрай важливими.

За кандидозної інфекції або за герпесного стоматиту таблетки, сиропи, ін’єкції є крайнім заходом і необхідні тільки в тому разі, коли антисептична обробка та місцеві засоби у вигляді гелів і мазей не справляються. У разі ускладнених стоматитів до місцевого лікування аплікаціями і полосканням додаються антибактеріальні, противірусні, протигрибкові.

Антибіотики при стоматиті

Ці види засобів лікування призначаються тільки лікарем і за суворими показаннями, винятково в тих випадках, коли легкі форми стоматиту в дітей переросли у важкі запальні процеси, з численними виразками, афтами (ерозіями), а збудником є різні бактерії.

Пеніциліни.
Антибіотики натурального походження, призначають малюкам з народження. У дорослих лікуванню пеніцилінами заважає резистентність мікробів до цих видів антибіотиків. У дітей такої резистентності через вік ще немає, а пеніциліни по праву вважаються найбезпечнішими в терапії стоматитів.

– Амоксиклав: сироп або краплі немовлятам, таблетки маленьким пацієнтам, старшим за 12;

– Аугментин: сильний засіб напівсинтетичного походження, до нього звертаються за важких запалень. Ін’єкції, сироп, порошок для приготування суспензії. Обмеження – вік до 2 місяців;

– Амоксицилін: лікування важких інфекційних патологій, дозволений від народження, але тільки за умови, що стоматит у дітей грудного віку є вторинним, тобто, наслідком іншого захворювання.

Цефалоспорини.
Ще одна група антибіотиків із найширшим спектром дії щодо бактерій, які спричиняють важкі форми запалень. Існує IV покоління таких засобів, у кожного є свої обмеження за віком, саме за стоматитів, а також за споріднених уражень слизової застосовують препарати I покоління, з діючою речовиною Цефалексин (назви в аптеці Оспексін або Фелексин). Також представлений Цефалексин у гранулах. Дозволений із 6 місяців.

Макроліди.
Засіб Сумамед, на основі діючої речовини Азитроміцин, антибактеріальний широкого спектра, дозволений у разі стоматитів та інших бактеріальних інфекцій з 5 місяців, а дозування розраховується за вагою дитини. Представлені у формі таблеток, порошків для приготування суспензії, мають різні смаки, що дуже зручно для малюків.

Усі види антибіотиків – вибір лікаря, призначення таких складів і лікування стоматиту у важких формах має проходити під контролем фахівця.

Матеріал має інформаційний характер. Лікарські препарати вказані як приклад їхнього можливого використання та/або застосування, що не є рекомендацією до їхнього застосування. Перед застосуванням ліків, обов’язково проконсультуйтеся з фахівцем.

Фото стоматиту у дітей

Лікування стоматиту у дітей в домашніх умовах: Правильний Підхід та Застереження

Самолікування стоматиту у дітей – це погана ідея, оскільки тільки кваліфікований лікар може правильно визначити тип захворювання та порадити безпечні та ефективні методи лікування. Відсутність професійної консультації може призвести до ускладнень та затримати процес одужання.

 1. Консультація лікаря: Звертайтеся до лікаря для визначення типу стоматиту та отримання індивідуальних рекомендацій.
 2. Застосування антисептиків: Якщо лікар рекомендує, використовуйте антисептичні гелі та мазі для заспокоєння болю.
 3. Дотримання гігієни: Ретельне чищення зубів та промивання рота антисептичними розчинами.
 4. Харчування: Пропонуйте м’які та холодні продукти, обмежте вживання подразників.
 5. Вживання багато рідини: Зберігайте воду, соки або чай для уникнення обезвоження.
 6. Відвари трав: Використовуйте трав’яні відвари для полоскання рота з дозволу лікаря.
 7. Регулярний медичний контроль: Періодично звертайтеся до лікаря для оцінки ефективності лікування та корекції схеми.

Нагадуємо, що самостійне лікування може бути небезпечним. Довірте процес професіоналам для забезпечення безпеки та швидкого одужання вашої дитини.

Alex Melnik
Alex Melnik
Zub-info.com