Що таке пульпіт і його симптоми, лікування

Пульпіт – це серйозне стоматологічне захворювання, яке за статистикою посідає друге місце серед хвороб ротової порожнини (на першому – карієс).

Це запальний процес у пульпі зуба – сполучній тканині, що заповнює пульпову камеру і кореневі канали. Пульпа ще називається судинно-нервовим пучком, оскільки в ній багато дрібних судин і нервових закінчень.пульпіт-фото

Вона живить зуб, забезпечує його функціональність і життєдіяльність. Як? У верхній частині кореня є отвір, через який він з’єднується з артерією, звідки й надходять поживні речовини.

Пульпа знаходиться в самій середині зубної одиниці, заповнюючи порожнину, яка повторює її форму і рельєф. Її коронкова частина розташована в порожнині коронки, а коренева – в каналах кореня. Над пульпою знаходиться шар дентину, а над ним – емаль.

Симптоми пульпіту

 • Різкий нападоподібний біль, що може наростати вночі (гостра форма захворювання).
 • Больові відчуття під час пережовування їжі, супроводжується кровоточивістю ясен і гнильним запахом із порожнини рота (гіпертрофічний пульпіт).
 • Емаль темніє, ясна набрякають, можуть збільшитися регіонарні лімфовузли (гангренозна форма).
 • Зуб болісно і тривало реагує на холодне і гаряче (вогнищевий пульпіт).
 • Пацієнту складно зрозуміти, де локалізується біль. За дифузної форми захворювання він періодично віддає у скроню, вухо або шию.
 • Загальне нездужання в поєднанні з ниючим болем (хронічна форма).

Точний діагноз може поставити лікар, існує перелік відмінних ознак, за якими можна визначити, що запалилася саме пульпа.

Лікування пульпіту

 1. Біологічний – дає змогу не розкривати зубну порожнину і не травмувати його. Першочергове в цьому методі – не запізнитися з лікуванням.
 2. Вітальна ампутація – шляхом препарування каріозної ділянки і видалення коронкової частини пульпи дає змогу уникнути зараження періодонта.
 3. Вітальна екстирпація – видалення пульпи, при цьому відбувається ретельне пломбування кореневих каналів.
 4. Девітальна ампутація – комбінований метод лікування пульпи, що передбачає лікування за наявності алергії на анестетики. За цього методу можлива часткова муміфікація пульпи і продовження її розпаду.
 5. Девітальна екстирпація – видалення нервів після накладення миш’яку, відбувається повне опломбування каналів.

фото-депульпування

 

Пульпіт – важке захворювання зуба, що вимагає термінового кваліфікованого втручання.

Alex Melnik
Alex Melnik
Zub-info.com