Зубний міст (мостоподібний зубний протез) Види, Типи встановлення, Протипоказання

Що таке мостоподібний протез або Зубний міст.

Зубний міст – структура, що з’єднує порожнину від втрати зуба, відтворюючи естетичний вигляд та функціональність приживленого зуба. Втрата зуба може призвести до проблем з естетикою, пережуванням та мовленням.

Установка мостоподібного протезу може бути показана, якщо порушено стан 1–4 зубних одиниць, розташованих поруч. Це допомагає відновити правильне положення зубів та покращити їхню функціональність.

Однією з ключових переваг зубних мостів є стабільне кріплення на прилеглих зубах, забезпечуючи надійну конструкцію. Це покращує відчуття впевненості пацієнта та ефективність всієї системи зубів.

Зубні мости виготовляються з різних матеріалів, таких як кераміка чи метал, враховуючи потреби та естетичні вимоги пацієнта. Конструкції можуть бути постійними чи знімними, залежно від ситуації та вибору пацієнта.

Коронки зубного моста фіксуються мінімум на 2-3 обточених опорах або встановлюються на імплантати.

Скільки зубів можна відновити мостом

Протяжність мостоподібних протезів – від 3 до 14 зубних коронок. Матеріал конструкції та довжину вибирає стоматолог-ортопед. Після оцінки клінічної ситуації призначається класичне протезування зубів. Якщо зуби розхитані або потрібна додаткова опора, протез фіксується на імплантати.

Міст на обточених зубах

Попередньо опорні одиниці обточують:

  • під металокераміку – 2-2,5 мм жувальної поверхні та пдо 2 мм з боків;
  • під безметалеву кераміку (діоксил цирконію або кераміка E-max) – 1,5 мм жувальної частини і 1 мм бічної.

Від обсягу обточеного дентину залежить термін служби опорних одиниць. Зуби збережуться краще за мінімального препарування.

Встановлення моста на зуби проводять за технологією цементної фіксації.

Для підрахунку довжини конструкції, можуть враховувати тільки кількість беззубих ділянок. Але правильніше рахувати всі коронки протеза, які покривають і відсутні одиниці, і опорні (наприклад, міст на два відсутні зуби складається з 4 коронок).

зубний міст на 1 видалений зуб

Міст на 3 зуба

протяжність у 3 коронки (2 на обточені зуби і 1 на місце видаленого зуба) зводить до мінімуму ймовірність поломки, конструкцію легше ремонтувати.

Для фронтальної групи краще вибрати коронки з кераміки. Для жувальної групи підбирається металокераміка або діоксид цирконію.

зубний міст на 2 видалених зуба

Міст на 4 зуба

(4 коронки) встановлюють на дві опори, коли відсутні 2 зубні одиниці:

  • на крайні різці в лінії посмішки;
  • на премоляр і моляр у жувальному відділі.

Таку протяжність можна покрити тільки металокерамічним або цирконієвим мостом. Керамік не рекомендують через її крихкість, але можуть бути винятки.

Міст на 5 зубів

Зубний міст із 5 коронок встановлюється рідко. На двох бічних опорах фіксацію взагалі не проводять, тільки на кількох опорних зубах (не менше трьох).

Конструкції протяжністю понад 5 зубів застосовуються тільки, якщо треба закрити множинні дефекти між здоровими одиницями зубного ряду (наприклад, зуби відсутні через один, максимум – через 2).

Але необхідно враховувати, що довгі мости неремонтопридатні, тобто в разі поломки однієї частини, міняти доведеться весь протез.

 

Зубний міст із 5 і коронок

Міст на імплантатах

Встановити міст після імплантації – пріоритетний варіант, якщо бюджет дає змогу імплантувати імплантати і немає протипоказань. Це дасть змогу зберегти здоров’я сусідніх одиниць, обточування і видалення нервів не потрібні.

Протезні конструкції на імплантатах виходять компактнішими і служать довше. Штучні корені рівномірно навантажують кісткову тканину, зупиняють атрофію кістки й усадку альвеолярного гребеня.

Методи фіксації моста на імпланти:

  • цементна – використовується рідко, тому що зняти міст у разі поломки буде складно;
  • гвинтова – більш надійна і безпечна методика. У коронці висвердлюють отвір для кріплення гвинтом до абатмента, зверху отвір покривають пломбою.

Для корекції конструкції досить висвердлити пломбу і зняти гвинти, після виправлення помилок фіксують той самий міст.

Мостоподібне протезування не рекомендується в разі беззубого проміжку в понад 3 одиниці поспіль. Під жувальним навантаженням зуби будуть перевантажені і розхитаються, тому протяжні дефекти виправляють після імплантації:

  • Фронтальний відділ – міст кріплять на 4 зуби з опорою на 2-3 імплантати.
  • Жувальний відділ – імплантується 2 імплантати з одним проміжком.
  • Повністю беззуба щелепа – щонайменше 4 імплантати з протезом із 10 коронок для нижньої щелепи або 6 імплантатів із 12 коронками на верхню. Для відновлення щелепи з сімками потрібні 8 стрижнів і 14 коронок

Види зубних мостів в залежності від матеріала

У недавньому минулому стоматологічні мости виготовляли тільки з металу. Вони були функціональними, але мали неестетичний вигляд. Нині незнімні протези виготовляють із різних біосумісних матеріалів.

КЕРАМІЧНІ ЗУБНІ МОСТИ

Для виготовлення керамічних протезів використовують спеціальну кераміку Imax і Empress. Переваги кераміки – висока естетичність. Її рекомендується ставити тільки на різці. Протяжність стоматологічної конструкції – не більше 3 одиниць.

місток на зуби керамічний

МЕТАЛОКЕРАМІЧНИЙ МІСТ

Після зняття зліпків на гіпсових моделях створюється каркас майбутнього зубного протеза. Далі його відливають зі сплавів на основі кобальту, нікелю, дорогоцінних металів. Після примірки технік підбирає колір і глазурує протез керамічною масою.

Не найестетичніший варіант: металевий каркас прихований товстим шаром порцеляни, отримати природну структуру не можна. Майже з будь-якого боку буде помітна відмінність у зубному ряду. Тому металокерамічні мости встановлюють на жувальні зуби.

Край коронок у стандартній металокераміці контактує з яснами: з часом м’які тканини набувають синюшного відтінку, ясенний край зменшується, виникають алергічні реакції.

Покращена металокераміка з “плечовою масою” не впливає на колір ясен, край коронок ізолюється додатковим шаром кераміки. Плечова маса покращує естетику, але дорожча в установці.

Металокерамічний міст не можна встановити в разі: аномалій прикусу, запущеної стадії пародонтиту.

Металокерамічний міст фото

ЦИРКОНІЄВІ МОСТИ

Виготовляють за технологією CAD/CAM: пресовані блоки діоксиду цирконію фрезерують на верстаті. Цирконієві конструкції дуже міцні, витримують великі жувальні навантаження.

Протез із діоксиду цирконію можуть зробити з 12-14 коронок (з інших видів безметалевої кераміки роблять завдовжки не більше 3 одиниць).

Ортопедична конструкція з діоксиду цирконію може виділятися на тлі зубного ряду. Цирконієві мости бувають двох видів:

  1. Монолітні. Традиційна конструкція з непрозорого цирконієвого блоку, забарвлюється вручну в білий колір (виділяються на тлі ряду). Не підходять для протезування передніх різців, тому рекомендуються для встановлення в жувальному відділі щелепи на опорних одиницях або імплантатах.
  2. Монолітні багатошарові (Multi-layer). Виготовляються з цирконієвих блоків нового покоління: диски мультилейер стабілізуються ітрієм, мають градієнт кольору, як у натуральної емалі. Коронки мають 4 шари прозорості: біля кореня непрозорий, два перехідні шари і напівпрозорий біля ріжучого краю. Цирконій Multi-layer поступається в естетиці тільки кераміці IPS E-max, підходить для протезування будь-якої зони.

ЦИРКОНІЄВІ МОСТИ фото

АДГЕЗИВНИЙ МОСТОПОДІБНИЙ ПРОТЕЗ

Це тимчасове рішення, термін служби до 2 років. Виготовляється за 1-1,5 години прямо в роті пацієнта з композитного пломбувального матеріалу. Фіксується на скловолоконну стрічку або на сталеві пластини до внутрішньої частини сусідніх одиниць.

Адгезивний міст встановлюють тільки в разі одиничних дефектів, крім іклів і молярів (№ 3, 6, 7). Якщо кріплення робиться на скловолокні, на сусідніх опорах роблять уступи, порушуючи цілісність здорових зубних одиниць.

АДГЕЗИВНИЙ МОСТОПОДІБНИЙ ПРОТЕЗ фото

ПЛАСТМАСОВІ ТИМЧАСОВІ МОСТИ

Пластмаса застосовується тільки для тимчасових конструкцій. Їх встановлюють на підготовлені й обточені зуби на час виготовлення постійного протеза. Тривалість носіння подібного пристрою не повинна перевищувати 6 місяців.

ПЛАСТМАСОВІ ТИМЧАСОВІ МОСТИ фото

СУЦІЛЬНОЛИТИЙ МІСТ

Повністю металеві конструкції відливають цілком з металу або комбінують з металокерамічними коронками. Мінімальний рівень естетики, але міцні та дешеві. Суцільнолитий зубний протез можна встановити на далекі непомітні 6, 7 моляри.

Встановлення суцільнолитої конструкції категорично заборонено в разі: фронтальних дефектів, слабких опор.

СУЦІЛЬНОЛИТИЙ МІСТ фото

 

Протипоказання до мостоподібних протезів

Міст на зуби не можна встановлювати за таких протипоказань:

  • Широкі проміжки в ряду – відсутня понад 4 одиниці в лінії посмішки або 2 моляри в жувальному відділі.
  • Установка не рекомендується через імовірність поломки.
  • Аномальний прикус (висунута щелепа) та інші патології при змиканні щелеп.
  • Зуби з низькою коронковою частиною – часто зустрічаються дрібні бічні різці на верхній щелепі.
  • Кінцеві беззубі проміжки – відсутній “другий” моляр 7 або зуб мудрості 8.
  • Зубні хвороби – карієс, запалення ясен “гінгівіт”, пародонтит, пародонтоз.
    У таких випадках цілісність і естетика зубного ряду будуть відновлені альтернативними методами.
Alex Melnik
Alex Melnik
Zub-info.com