Біологічний метод лікування пульпіту

Біологічний метод лікування пульпіту.

Під час проведення біологічного лікування пульпіту використовують антисептичні засоби, які ретельно обробляють відкриту пульпу. Далі на цю ділянку пульпи накладається біологічна пов’язка (прокладка) на основі гідроксиду кальцію або трикальційфосфату. Тільки після цього на зуб наноситься пломба.

Біологічний метод лікування пульпіту ефективний у видаленні запалення пульпи. Однак для його контролю рекомендується проводити рентгенівські обстеження пролікованого зуба щорічно. Цей метод застосовується у випадках травматичного пульпіту та випадкового розтину пульпи під час лікування глибокого карієсу.

Живий зуб демонструє вищу стійкість до механічних навантажень, менше схильний до руйнування та стирання. Це особливо важливо для фахівців “Хорошої стоматології”, які володіють високою кваліфікацією в методах консервативного лікування пульпіту і віддають йому перевагу у своїй практиці.

Застосування біологічного методу лікування пульпіту стало своєрідним проривом у стоматології. Якщо раніше завданням стоматолога було лише збереження зуба в щелепі за будь-якої на те можливості, то тепер важливим стало також збереження життєздатності зуба.

Життєздатність тканин зуба забезпечують судини і нервові закінчення, які кореневими каналами йдуть у пульпарну камеру коронки зуба. Жива емаль і пульпа отримують живлення так само, як і будь-яка інша тканина тіла. Без живлення зуб руйнується набагато швидше.

Єдине, що обмежує широке застосування консервативного методу лікування – це звичка пацієнтів чекати, що симптоми минеться самі, і відкладати візит до стоматолога. Часом, для того щоб врятувати зуб, лікареві доводиться йти на видалення нерва і тканин, що оточують його, оскільки зупинити запалення вже не представляється можливим.

Показання та протипоказання біологічного методу

Консервативна методика показана в таких випадках:

  • Гіперемія пульпи – стан, викликаний розширенням просвітів кровоносних судин пульпи. Супроводжується незначним запаленням, підвищеною чутливістю до холодових подразників. Гіперемія пульпи виникає за появи глибоких каріозних порожнин, під час обробки зуба під коронку, за недотримання технології встановлення композитних пломб. Гіперемія – оборотний процес, тому для її лікування застосовують тільки біологічний метод.
  • Випадкове оголення пульпи – може виникнути під час препарування глибокої каріозної порожнини, а також як наслідок травми зуба. Консервативний метод у цьому разі застосовують, якщо з порожнини зуба немає тривалих виділень крові; якщо після отримання травми зуба і оголення пульпи минуло не більше доби.
  • Гострий пульпіт обмеженого характеру – початкова стадія процесу, за якої зберігається цілісність стінок кровоносних судин пульпи.

Біологічне лікування пульпи виконують за наявності таких додаткових умов:

  • Вік пацієнта не старше 30 років (бувають винятки). Нерідко спосіб застосовується для лікування постійних зубів, у яких ще не сформовані корені.
  • Підтверджена рентгенологічним обстеженням відсутність змін у періодонті.
  • Відсутні ознаки розвитку пародонтиту.

Протипоказання до біологічного лікування пульпи:

  • Значне зниження електрозбудливості пульпи (показники електрозбудливості різняться для однокореневих і багатокореневих зубів, для різних вікових категорій пацієнтів).
  • Зміни в пародонті.
  • Ознаки змін у періапікальних тканинах.
  • Використання зуба як опори під мостоподібний протез.
  • Каріозна порожнина розташована в зоні шийки або кореня зуба.

Етапи лікування біологічним методом

Біологічний метод передбачає як мінімум два відвідування стоматолога. У перше відвідування буде проведено основний етап лікування і встановлено тимчасову пломбу. У друге відвідування лікування буде продовжено залежно від симптомів, що виникли під час спостереження за пацієнтом.

Основний етап лікування передбачає проведення:

  • висвердлювання тканин коронки, зруйнованих карієсом або іншим патологічним процесом;
  • обробка висвердленої порожнини антисептиками;
  • накладення прокладки, просоченої лікарськими препаратами, під тимчасову пломбу.

Картинка - Біологічний метод лікування пульпітуПротягом тижня пацієнт має виконати низку лікарських призначень і стежити за станом зуба. Залежно від діагнозу і клінічної ситуації лікар може призначити прийом антибактеріальних і протизапальних препаратів, виконання фізіотерапевтичних процедур. Якщо лікування ефективне, то за час спостереження у пацієнта не виникає неприємних симптомів у ділянці причинного зуба.

У повторний візит виконується:

  • встановлення постійної пломби при стиханні запалення;
  • видалення пульпи, якщо лікування виявилося неефективним.

Протягом півроку після застосування консервативного методу необхідно спостерігатися у стоматолога для того, щоб своєчасно виявити симптоми можливого розвитку пульпіту або періодонтиту. Для цього достатньо пройти огляд у лікаря, а в разі потреби виконати рентгенівський знімок.

Alex Melnik
Alex Melnik
Zub-info.com