Причини Гінгівіту у дітей

Запальне захворювання ясен у дорослих і дітей називається гінгівітом. Найчастіше він спостерігається у дітей у кілька місяців від народження до 13-річного віку, що пояснюється особливостями дитячого організму і поганою гігієною ротової порожнини.

Більш детально про гінгівіт у основній сатті Причини виникнення Гінгівіту, його симптом, види, ліквання і профілактика .

Згідно зі статистикою, у дитини від 2 до 4 років запалення ясен спостерігається у 2% випадків, а до 13 років частка цього захворювання у дітей доходить уже до 80%.

Вчасно вилікуваний гінгівіт не переходить у хронічну форму, але за відсутності лікування він може стати причиною розвитку пародонтиту.

Види гінгівіту

Існує кілька видів гінгівіту в дітей. Зазвичай у них діагностується катаральна форма хвороби, вона виникає через поганий догляд за зубами.

Гостра форма захворювання виникає через травми ясен або прорізування зубів.

Важчий вид захворювання – виразковий гінгівіт, викликається бактеріальною (вірусною) інфекцією, переохолодженням або як ускладнення катарального гінгівіту.

Причини гінгівіту в дітей

Є безліч причин для виникнення дитячого гінгівіту. Ясна запалюються через функціональну незрілість їхніх тканин. У малюків до року причинами захворювання часто стає прорізування зубів, коли ясна червоніють і болять. Іноді запалення викликає алергічна реакція на їжу.

У підлітків хвороба може проявитися через прорізування постійного зуба. Коли його болючість під час чищення зубів не дає змоги виконати якісно цю процедуру, мікроби розмножуються і розвивається запалення ясен.

Найпоширеніші чинники, які провокують у дітей старшого віку розвиток гінгівіту, такі:

  1. Дія мікробів. У 90% випадків хвороба з’являється в дитини через недостатню гігієну порожнини рота, внаслідок чого мікроорганізми посилено розмножуються, утворюється наліт, зубний камінь, розвивається стоматит.
  2. Механічна травма. Цілісність слизової порожнини може бути порушена під час прорізування зубів, порізів, подряпин, опіків, прикушування, неправильного чищення зубів, вживання твердої їжі.
  3. Вогнища інфекції в порожнині рота. За наявності у дітей каріозних зубів є ймовірність, що в них розвинеться інфекційний гінгівіт, що вражає ясна. Тому зуби, які потребують лікування, необхідно вилікувати якомога швидше.
  4. Надмірні навантаження на зубощелепну систему.

Іншими причинами ураження ясен у дітей можуть бути:

  • наявність неправильного прикусу;
  • нераціональне харчування з нестачею овочів, фруктів;
  • нерівномірне навантаження зубощелепної системи через шкідливі звички;
  • недоліки порожнини рота (коротка вуздечка язика, губ);
  • наявність карієсу, різних інфекцій;
  • термічний опік гарячою їжею;
  • носіння брекетів.

Симптоми Гінгівіту у дітей

Гінгівіт має основну ознаку, за якою його легко визначити, – запалення, що вражає ясна дитини.

Починається процес із невеликого почервоніння, яке швидко набирає сили.

Цей сигнал часто залишається непоміченим батьками, і діти потрапляють до стоматолога вже з активним запальним процесом, яскраво-червоними набряклими яснами, печінням, болем.

Ці ознаки свідчать, що хвороба вступила в гостру фазу.

Діти найбільше страждають від катаральної форми цієї недуги, яка буває хронічною або гострою. У першому випадку симптоми не яскраво виражені, біль виникає лише під час чищення, є невелика набряклість, почервоніння, синюшність ясен.

Ознакою гострої форми хвороби є інтоксикація дитячого організму. Вона проявляється головним болем, нудотою, млявістю, підвищеною температурою.

Найскладніший вид недуги – виразковий гінгівіт, проявляється таким чином:

  • прогресує запальний процес;
  • змінюється їхня структура;
  • з’являється неприємний запах із рота;
  • збільшуються лімфатичні вузли на шиї;
  • рясно виділяється слина;
  • блідне шкіра.

Якщо залишити ці ознаки поза увагою, може настати виразково-некротична форма недуги, коли на яснах з’являються некротизовані ділянки з нальотом сіро-зеленого кольору і гнильним запахом, слина стає в’язкою, підвищується температура тіла і значно погіршується загальний стан. Усе це свідчить про найсильнішу інтоксикацію в організмі.

У період статевого дозрівання підлітка або за наявності в нього проблем із гормонами спостерігається гіпертрофічний гінгівіт. Він виникає через неправильне ортодонтичне лікування зубощелепних аномалій.

Запальний процес при цьому супроводжується посиленим ростом ясенної тканини, що призводить до часткового закриття зубних коронок.

Ця форма хвороби зазвичай має локалізований характер. Захоплюються одні ясна або дві, іноді ділянка ураження розширюється. Місцем локалізації найчастіше стають передні нижні різці та ікла.

Атрофічний гінгівіт не має вираженого запального процесу, протікає без больових відчуттів, хоча з часом може ускладнитися пародонтозом.

Методи діагностики Гінгівіту у дітей

Діагноз ставиться лікарем за результатами вивчення анамнезу хвороби та життя дитини в поєднанні зі стоматологічним дослідженням.

З’ясовуються скарги пацієнта, наявність у нього захворювань соматичного характеру, чи є прийом лікарських препаратів, які можуть бути причиною розвитку гінгівіту.

Потім лікар проводить зовнішній огляд, звертаючи увагу на щелепно-лицьові аномалії, стан зубів із яснами і ставить діагноз. Допомоги інших фахівців стоматологу не потрібно, оскільки хвороба чітко проявляється зовні і не потребує інструментального обстеження.

Лікування Гінгівіту у дітей

Терапія дитячого гінгівіту практично не відрізняється від того, як лікується доросла людина. Тільки лікарські препарати для них використовуються більш м’які та щадні. Починається лікування з професійного чищення твердих відкладень і нальоту зубної емалі – механічного або ультразвукового.

Якщо під час огляду було виявлено карієс, то проводиться його терапевтичне лікування. Потім лікується гінгівіт медикаментозними засобами з антисептичними та протизапальними властивостями. Проводяться заходи щодо усунення виявлених патологій (коригується прикус, вуздечка тощо).

Мазі та гелі вважаються ефективними засобами для малюків до 4-х років. Наприклад, мазь Холісал має знеболювальну та протизапальну властивість, що дає змогу призначати її для полегшення стану хворого, особливо, коли ріжуться молочні або постійні зуби. Мазі та гелі наносять безпосередньо на запалену ділянку.

Антибіотики в таблетках або у вигляді ін’єкцій призначають дітям у складних випадках (наявність в організмі інфекцій бактеріального походження).

У разі підвищеної температури призначають полоскання, рясне пиття, антиоксиданти, дитячі жарознижувальні препарати, приймання вітамінів.

Заходами профілактики мають стати регулярне відвідування дитячого стоматолога, навчання правилам догляду за порожниною рота, контроль батьків за формуванням гігієнічних навичок.

Alex Melnik
Alex Melnik
Zub-info.com